W poniedziałek 6 stycznia obchodziliśmy Uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji Polskiej nazywane Pokłonem Trzech Króli. Nazwa pochodzi od greckiego epifaneia co tłumaczymy jako objawienie, ukazanie. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym, a zarazem jedno z najstarszych Świąt. Obchodzimy je jego symboliczny moment, kiedy wieść o Narodzeniu Pańskim dotarła do ludów pogańskich. Do tego momentu Jezus objawił się jedynie Pasterzom z ziemi Judzkiej.

W księdze Izajasza czytamy w tym dniu: „I pójdą narody do twojego światła, królowie do blasku twojego wschodu. Rzuć okiem dokoła i zobacz: Ci wszyscy zebrani zdążają do ciebie”.
W drugim czytaniu Św. Paweł do Efezjan, a dzisiaj do nas mówi o danej „przez Ducha obietnicy”, że „poganie już są współdziedzicami i współczłonkami Ciała, i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię”.
W Ewangelii zaś mamy opis pokłonu Trzech Króli – Mędrców i uczonych tamtych czasów, którzy przyprowadzeni przez gwiazdę z różnych stron świata dotarli do Betlejem, by oddać pokłon Mesjaszowi. Ofiarowali oni Jezusowi dary: złoto – ponieważ Jezus jest Królem, kadzidło – ponieważ Jezus jest Kapłanem i Bogiem oraz mirrę, służąca do namaszczania ciał zmarłych – ponieważ Jezus będzie cierpiał i umrze na krzyżu.

W homilii ks. Proboszcz podkreślał: „Jest to zachęta dla nas, byśmy tak jak Mędrcy szukali Pana. Nie jest to łatwe. Wędrówka Trzech Króli też nie była łatwa – wymagała odwagi, samozaparcia i niemałego wysiłku. Mędrcy nie wiedzieli, dokąd idą, ale skierowali swój wzrok ku Bogu i do Niego zdążali. Nie wiedzieli, jak długo potrwa ta podróż, ale mieli w sobie to przekonanie, że muszą wyruszyć w drogę, by ujrzeć Mesjasza Bożego. Trzej Królowie przynieśli swoje dary w szkatułach. Dzisiaj my przychodząc tu do kościoła, jesteśmy taką szkatułą – każdy z nas. Przynosimy tu nasze dobre uczynki, szlachetne postawy, pracę nad sobą, ale i upadki, powroty do grzechu, nasze lęki i niepokoje. To wszystko chcemy ofiarować w darze Jezusowi – to są nasze dary duchowe”.

W tym dniu święcimy także kadzidło i kredę, aby okadzić nimi nasze mieszkania i oznaczyć drzwi naszych domów. Mogą to być oznaczenia „K + M + B 2025” – symbolizujące imiona Mędrców tj. Kacpra, Melchiora i Baltazara lub „C + M + B 2025” (Christus mansionem benedicat) tj. „Niech Chrystus Błogosławi temu domowi”.


Po Mszy Św. o godz. 9:00 najmłodsi nasi parafianie – Dzieci z Przedszkola w Gocławiu, pod kierunkiem Pań: Urszuli Zając, Kingi Maszkiewicz, Izabeli Bienias oraz Anety Zawadki, pozwoliły nam jeszcze raz powrócić do wydarzeń z Betlejem i kontemplowania tajemnicy Wcielenia, wystawiając Jasełka.

Gratulujemy młodym Artystom odwagi i talentu, dziękujemy Dzieciom, Rodzicom i Opiekunom za wkład i przygotowanie Jasełek, których wystawianie w dniu 6 stycznia jest już naszą parafialną tradycją.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniach oraz wszystkim widzom, którzy wsparli małych artystów swoją obecnością!

Fotorelacja z tego wydarzenia oraz nagranie są dostępne pod linkiem: https://www.parafiagoclaw.pl/jaselka-2025/