11 listopada każdego roku nasze serca i myśli kierujemy ku naszej Ojczyźnie, w dniu Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku obchodziliśmy 106. rocznicę Odzyskania Niepodległości. W naszej wspólnocie zebraliśmy się na Mszy Św. by modlić się za Polskę. W Mszy Św. ks. proboszcz polecał sprawy naszego kraju. Modliliśmy się o pokój, o mądrość dla rządzących i dla wszystkich obywateli, o zgodę, o jedność, o wzajemne zrozumienie, o poszanowanie zasad Ewangelii i Dekalogu w naszej Ojczyźnie, o nawrócenie dla osób walczących z Kościołem. Dziękowaliśmy także za pomyślność, wszelkie dobro, łaski które Pan Bóg nam ukazuje i daje każdego dnia.

W Mszy Św. uczestniczyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Gocławiu i Szkoły Podstawowej im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich w swoich strojach oraz licznie zebrani wierni naszej parafii.

W homilii ks. proboszcz nawiązywał do wydarzeń i pokoleń ludzi, którym zawdzięczany wolność: Naszą wolność zawdzięczamy Opatrzności Bożej. Pan Bóg tak kierował losami Polaków, że dawał nam mądrych przywódców, którzy pomimo wielu przeciwności losu byli niezłomni, skupieni na sprawie Polski. Zdeterminowani by doprowadzić do niepodległości naszej Ojczyzny. Ale oprócz tych przywódców był przecież jeszcze cały Naród, który wiernie trwając przy Chrystusie wyczekiwał wolności nie tracąc ducha. Przekazywano prawdę, historię, wiarę, tradycję i kulturę kolejnym pokoleniom. Tak czynili Polacy w czasie zaborów, którzy zostali na terenach przedrozbiorowej Polski, ale także ci, których np. zesłano na Sybir. Ludzie w tych nieludzkich warunkach, przy temperaturach sięgających -40 stopni nie złamali się, nie poddali. Za nich dzisiaj zanosimy dziękczynienie Bogu. Wierzymy, ze ofiara ich życia nie poszła na marne. Przeciwnie, stała się fundamentem, ale i dziedzictwem, które otrzymaliśmy My – ludzie obecnych czasów, także tu w Gocławiu i które mamy przekazać następnemu pokoleniu.

Po Mszy Św. zebraliśmy się przed pomnikiem upamiętniającym bohaterów bitwy pod Żelazną, którzy 25 sierpnia 1863 r. przelali krew ścierając się na naszej ziemi z wojskami rosyjskimi w czasie Powstania Styczniowego. Ich szczątki spoczywają na naszym cmentarzu. Odśpiewaliśmy Hymn Państwowy, złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się za wszystkich obrońców Ojczyzny.

Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!